2019 Expedice Krkonoše

Název

2019 Expedice Krkonoše

Popis

Stejně jako v uplynulých letech došlo i letos na vinařickou podzimní expedici do Krkonoš.
Základní tábor celé expedice byl již tradičně v útulné chalupě v Harrachově.
Páteční večer patří „bojové poradě“ a plánům na sobotu. Letošním cílem byl zvolen pramen Labe.
V sobotu časně ráno se všichni členové výpravy posilnili vynikajícím pečivem z nedalekého pekařství pana Břetislava Vokřinka a vyrazili do prvního výškového tábora v Horních Mísečkách (1 000 m. n. m.) - nejvýše položené horské osadě v Krkonoších, odkud výprava pokračovala do druhého výškového tábora na Zlatém návrší u Vrbatovy boudy (1411 m. n. m.).
Počasí bylo velmi přívětivé a na hřebeni Krkonoš bylo příjemně. Postupně jsme tak odkládali zimní čepice, rukavice, mikiny i bundy.
Cestou jsme narazili na Pančavský vodopád – s výškou 148 m se jedná o nejvyšší vodopád v ČR. Voda se řítí v několika stupních skalnatým srázem z hrany Pančavské louky na dno Labského dolu. Bohužel pro naši výpravu je z turistické stezky (Bucharovy cesty) viditelný jen první, nejhořejší stupeň, ostatní stupně jsou alespoň slyšitelné. Název vodopádu pochází z německého výrazu pantschen – šplouchat. Pančava je prvním významnějším přítokem Labe z pravé strany.
Kousek od vodopádu je tzv. Ambrožova vyhlídka, ze které je hezký výhled na Labský důl, Kozí hřbety, Kotel a Lysou horu. Nic pro návštěvníky, kterým vadí výšky.
Cestou jsme minuli úctyhodnou Labskou boudu a pokračovali po upravené cestě až k prameni Labe, který má podobu kamenné studny s přítokem a odtokem vody. Jedná se o symbolické prameniště, neboť skutečný pramen vyvěrá o několik desítek metrů dál, v rašeliništi na Labské louce v nadmořské výšce 1386,3 m. n. m., a je z důvodu ochrany přírody návštěvníkům nepřístupný.
Na místě je dvojice pamětních desek věnovaných významnému propagátorovi české turistiky v Krkonoších, učiteli Janu Bucharovi. První k jeho 70. narozeninám mu věnoval v roce 1929 Klub československých turistů. Druhá vznikla u příležitosti jeho stého výročí.
Místo doplňuje impozantní kamenná zídka s mozaikovými erby měst, kterými řeka protéká na své pouti k Severnímu moři. V roce 2006 byla k prameni instalována dřevořezba Alegorie vody, socha ve tvaru ženského těla.
U mozaikových erbů měst se celá výprava vyfotila a vrátila se k Labské boudě, kde se znavení členové expedice posilnili na náročný návrat do druhého výškového tábora.
Dominantou Zlatého návrší, našeho druhého výškového tábora, je mohyla stojící nad Vrbatovou boudou, připomínající tragickou smrt lyžařského závodníka Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty. Oba zde zemřeli ve vánici během lyžařského závodu na 50 km dne 24. března 1913. Na paměť této tragické události zde v roce 1925 vybudovali členové spolku SKI Jilemnice a Ski klubu Hradec Králové kamennou mohylu. Na památku obou sportovců je 24. březen slaven jako Den Horské služby.
Na motivy tragického příběhu natočil v roce 1956 režisér Čeněk Duba film Synové hor.
Vrbatova bouda byla realizována podle návrhu architekta Vladimíra Šíra v akci Z a byla otevřena v roce 1964.
Od Vrbatovy boudy sestoupila vinařická expedice zpět do prvního výškového tábora v Horních Mísečkách.
Po návratu do Harrachova se někteří členové věnovali relaxaci v chalupě, jiní dali přednost adrenalinu na bobové dráze.
Členové expedice by rádi poprosili vedení obce o projednání obecního erbu a vlajky, kterou by mohli vztyčit na svých expedičních výpravách ;-)

Období

Statistiky

  • 99 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Nikon D750

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
2019 Expedice Krkonoše
Komentáře Přidat